If a parent will only use the reference, ‘school fees’ we will not be able to know which family paid fees and where to allocate the fees to.
Parents will pay a separate fee towards stationery and workbooks per year. This will include a basic pack of pens, pencils, colouring pencils, art material, scripts, ruler etc. Items like scissors will be available in class but not included in the pack to take home. When learners lose their stationery, they will be responsible to replace it. Grade Pre-R to 3 keeps all stationary in class.
Printed Workbooks are included in the stationery fee. The cost differs per grade depending on the number of workbooks needed per grade in specific subjects. It can range from between a R100 to R450 depending on the needs per child in each grade. We will provide a list of the stationery items and the workbooks with the cost as to be transparent in the process. We procure the best quality at the most affordable price.
In class we will have a dictionary available to share. Parents may purchase a dictionary or make an online dictionary available for their child to use at home.
ALL School Uniform items must be marked with the child’s name; Parents can order labels from the school or supply their own. Cost will be between R85 and R95 per basic pack of labels. The number of lost clothing items cost the parents a lot of additional money and time looking for items. Uniform items are available at the school uniform store.
Uniform order forms are available from reception or parents can place an online order in advance on the following link available on our website: https://forms.gle/iGhKamvigGM7Anbi6 .
Cost of official PEPPS Motheong Afternoon Activities, offered by the school as part of the curriculum, will be covered by the school fees. However additional activities like Karate, Gymnastics, Swimming, Sewing and Maths Buddy will be for the cost of the parent.
Parents can budget for school trips and camps in grades as per information leaflet in the first term. The average cost of a trip is R150 and a three-day camp is R1500 per learner. The final cost per excursion depends on the cost of the entrance fee, accommodation and transport.
Website designed for PEPPS Motheong by Hello Hazyview. 2020. All rights reserved